List of Workshops

WS 1 A comprehensive perspective on reflexive constructions

Convenors: Katarzyna Janic & Nicoletta Puddu

 

WS 2 Computer-assisted approaches in historical and typological language comparison

Convenor: Johann-Mattis List (MPI-SHH)

 

WS 3 Discourse Particles and Epistemic Stance

Convenors: Diana Forker & Angeliki Alvanoudi

 

WS 4 Elevation as a deictic category. Typological and diachronic perspectives

Convenors: Antoinette Schapper & Gilles Authier

 

WS 5 External agreement with unexpected targets

Convenors: Marina Chumakina, Oliver Bond & Steven Kaye (University of Surrey)

 

WS 6 Extravagant morphology

Convenors: Matthias Eitelmann & Dagmar Haumann (Johannes Gutenberg-University Mainz & University of Bergen)

 

WS 7 Gestures, facial expressions and body posture in CxG accounts of language: core or periphery?

Convenors: Claudia Lehmann & Meike Pentrel (University of Osnabrück)

 

WS 8 Ideophones and interjections

Convenors: Aimée Lahaussois & Yvonne Treis (CNRS-HTL & CNRS-LLACAN)

 

WS 9 Knowing in interaction: fieldwork on epistemicity and intersubjectivity

Convenors: Karolina Grzech, Henrik Bergqvist & Eva Schultze-Berndt

(Stockholm University; Stockholm University & University of Manchester)

 

WS 10 Language as Network: How to conceive of a usage-based constructicon

Convenors: Heike Behrens & Karin Madlener (University of Basel)

 

WS 11 Learners and variationist theory

Convenors: Itxaso Rodríguez-Ordóñez Itxaso & Jonathan Kasstan (Southern Illinois University, Carbondale & Queen Mary University of London)

 

WS 12 Managing information structure in spoken and sign languages

Convenors: Vadim Kimmelman, Nikolay Korotaev, Vera Podlesskaya & Peter Arkadiev

(University of Amsterdam; RSUH / RANEPA; RSUH/RANEPA; & Institute of Slavic Studies RAS / RSUH)

 

WS 13 Paradigms regained – theoretical and empirical arguments for the reassessment of the notion of paradigm

 Convenors: Gabriele Diewald & Katja Politt (Leibniz University Hannover)

 

WS 14 Patterns of language contact within and across phylogenies

Convenors: Carlota de Benito Moreno, Rik van Gijn, Anja Hasse, Patrick Mächler & Max Wahlström (University of Zurich; University of Zurich; University of Zurich; University of Zurich; & University of Helsinki)

 

WS 15 Phonological (in)stability and language evolution

Convenors: Eitan Grossman & Steven Moran

 

WS 16 Pragmatic markers and clause peripheries

Convenors: Daniël Van Olmen & Jolanta Šinkūnienė (Lancaster University & Vilnius University)

 

WS 17 Predicative possession in a cross-linguistic perspective

Convenors: Gréte Dalmi & Iliyana Krapova (Ca’ Foscari University, Venice & Budapest University of Technology)

 

WS 18 Prehistoric languages beyond the limits of comparative linguistics

Convenors:  Antonio Benítez-Burraco & Ljiljana Progovac (University of Seville & Wayne State University)

 

WS 19 Psycholinguistic aspects of complex words

Convenors: Christina Gagné, Lívia Körtvélyessy, Thomas Spalding & Pavol Štekauer

 

WS 20 Semi-automatic retrieval of data from historical corpora: chances and challenges

Convenors: Marianne Hundt, Melanie Röthlisberger, Gerold Schneider and Eva Zehentner

(University of Zurich)

 

WS 21 Tense, aspect and mood categories across languages

Convenors: Kilu von Prince, Ana Krajinović, Jozina Vander Klok

 

WS 22 Usage-based approaches to language contacts

Convenors: Antje Quick & Anna Verschik

 

WS 23 V2 effects in the world’s languages

Convenors: Maia Duguine & Michael Zimmermann (University of Konstanz)